Acquiring

SoftPOS / Tap to Phone

Също: tap to phone, SoftPOS

Приемане на безконтактни плащания на собствен NFC-съвместим смартфон на търговеца, без отделен терминал; сертифициран по стандартите SPoC и MPoC на EMVCo.

SoftPOS / Tap to Phone означава: Приемане на безконтактни плащания на собствен NFC-съвместим смартфон на търговеца, без отделен терминал; сертифициран по стандартите SPoC и MPoC на EMVCo. Може да се появи и като tap to phone, SoftPOS.

При платежните операции това не е просто етикет; той контролира как транзакция, идентификационни данни, рисково събитие или движение на средства се интерпретират от контрагентите. Механизмът обикновено е между търговеца, шлюза, придобиващата банка, схемата и издателя.

Той влияе върху това как се изгражда съобщението за оторизация, какви такси се прилагат, как се регистрира търговецът или как се маршрутизира и урежда транзакцията. Обикновено се анализира заедно с безконтактно плащане, EMV чип, NFC, тъй като тези съседни концепции определят търговския и оперативен резултат.

Практическите детайли обикновено се намират в регистрационните файлове на шлюза, отчетите на придобиващата банка, файловете на схемата, записите за обслужване на клиенти и извлеченията за сетълмент, а не в едно табло за управление.

Екипите трябва да записват стойността, времевия печат, контрагента, валутата, кода за отговор и всеки индикатор за освобождаване или отговорност, свързан със събитието. Често срещана грешка е да се третира SoftPOS / Tap to Phone като статична дефиниция.

На практика значението може да се променя според схемата, държавата, MCC, картовия продукт, издателя, канала на транзакцията и дали плащането е инициирано от клиента или от търговеца.

Ето защо търговците с голям обем обикновено документират правила, наблюдават изключенията ежеседмично и преглеждат праговете, преди малък оперативен проблем да се превърне в проблем с възстановяване на суми, финансиране или съответствие.

Worked example

Търговец преглежда транзакция от £1,200, където SoftPOS / Tap to Phone е решаващият фактор. Шлюзът изпраща оторизацията до избраната придобиваща банка, издателят одобрява, транзакцията се изчиства през нощта и финансирането е включено в следващия отчет за сетълмент на търговеца.

Оперативните разходи са моделирани на 85 базисни точки, или £10. 20, и съответното действие трябва да приключи T+2. Стъпка 1 е да се заснемат оригиналните данни от заявката, включително сума, валута, държава на издателя, MID и код за отговор или статус.

Стъпка 2 е да се приложи наборът от правила на търговеца, например дали да се опита отново, да се оспори, да се възстанови сума, да се освободят стоки или да се задържат за преглед.

Стъпка 3 е да се съгласува резултатът с отчитането на придобиващата банка, така че финансовият отдел да може да види паричния ефект.

Ако правилото подобри резултата дори с 50 базисни точки при 2,000 подобни месечни транзакции, търговецът защитава приблизително 10 допълнителни поръчки от избегнат провал или загуба.

Scheme notes

Visa и Mastercard прилагат различни таблици с такси, изисквания за данни и програмни правила, дори когато концепцията за придобиване е същата. American Express и Discover могат да работят с различни търговски модели, особено когато мрежата действа и като придобиваща банка.

Местното придобиване може да намали трансграничните такси и подозренията на издателя, но ползата зависи от местожителството на търговеца, MCC, държавата на издателя и валутата.

Бюлетините на схемите се променят редовно, така че търговците трябва да валидират предположенията чрез отчитане на придобиващата банка, а не чрез статични таблици с такси.

Why it matters for merchants

В търговски план това влияе върху процента на одобрение, прозрачността на таксите, скоростта на регистрация и устойчивостта на търговската сметка.

За търговец, обработващ £500,000 на месец, движение от 25 базисни точки струва £1,250 преди вторични ефекти като спорове, резерви, тикети за поддръжка или разходи за неуспешна доставка.

Въздействието е по-голямо при високорискови модели, абонаменти, пътувания, цифрови стоки и трансгранични модели, тъй като решенията на издателя и мониторингът на схемата могат бързо да се натрупат.

Cardflo може да помогне, като комбинира достъп до придобиване, MID маршрутизация, правила за оркестрация, KYB преглед и инструменти за възстановяване на суми, където е уместно, така че търговецът да не зависи от една интерпретация на процесора или един фиксиран път на транзакция.

Често задавани

Какви данни трябва да съхранява търговецът за SoftPOS / Tap to Phone?

Съхранявайте ID на транзакцията, MID, придобиваща банка, сума, валута, държава на издателя, картова схема, код за отговор или статус, времеви печат и всякакви 3DS, освобождаване, възстановяване на сума или референция за спор.

За картови транзакции запазете идентификаторите за оторизация и клиринг, тъй като въпроси за сетълмент или възстановяване на суми могат да възникнат 30 до 120 дни по-късно.

За регулирани потоци запазете съгласието на клиента и доказателства за записи поне за периода, изискван от местното законодателство или правилата на схемата. Добрите записи намаляват времето за разследване от часове до минути, когато отчитането на придобиващата банка не съответства на системата за поръчки.

Колко често трябва да се преглежда SoftPOS / Tap to Phone?

Търговците с голям обем трябва да преглеждат нивата на изключенията ежеседмично и да проследяват основния показател ежемесечно по схема, придобиваща банка, държава на издателя, MCC и метод на плащане. Движение от 20 до 50 базисни точки може да бъде съществено, ако търговецът обработва хиляди поръчки.

Финансовият отдел трябва да съгласува паричния ефект на ниво сетълмент, докато операциите по риск или плащания трябва да анализират основната причина. Прегледът само на общите суми скрива проблеми, които се появяват в един BIN диапазон, регион или MID.

Какъв праг обикновено задейства действие при SoftPOS / Tap to Phone?

Прагът зависи от категорията, но търговците трябва да разследват всяка внезапна промяна над 10% относително движение или 25 базисни точки абсолютно движение.

За спорове и измами, прагове на схемата като 0. 9% при мониторинг на Visa или 1. 5% при Mastercard ECM могат да създадат незабавен риск от ескалация.

За елементи на сетълмент или ценообразуване, дори 5 до 15 базисни точки могат да оправдаят маршрутизация или преглед на договора. Ключът е да се зададат прагове преди края на месеца, а не след като пристигне фактура от процесор или известие от схема.

Може ли SoftPOS / Tap to Phone да се различава между придобиващите банки?

Да. Придобиващите банки могат да картографират кодовете за отговор по различен начин, да прилагат различни правила за риск, да поддържат различни полета за данни и да уреждат по различни цикли.

Една придобиваща банка може да върне общ отказ, докато друга излага съвет от издателя, който позволява безопасно повторно опитване. Третирането на таксите също може да варира според договора, особено за трансгранични, FX, премиум карти и алтернативни методи на плащане.

Ето защо търговците, използващи оркестрация, трябва да сравняват производителността по придобиваща банка и схема, вместо да разчитат на една обща цифра за одобрение или разходи.

Коя е първата стъпка за отстраняване, когато SoftPOS / Tap to Phone създава загуби?

Започнете с 30-дневна извадка и я разделете по схема, държава на издателя, картов продукт, метод на плащане, MID и код за отговор или спор. Количествено определете стойността на риска в парично изражение, а не само в процентни пунктове.

След това решете дали корекцията е оперативна, като по-добри доказателства или комуникация с клиенти, техническа, като по-богати данни или 3DS индикатори, или търговска, като различен маршрут на придобиваща банка.

Проверете отново същия показател след един пълен цикъл на сетълмент или спор, за да потвърдите, че промяната е проработила.

See how SoftPOS / Tap to Phone plays out in practice

Industries and regions where this term drives real acquiring, routing, or dispute decisions.

Свързани термини

Кандидатствайте с Cardflo

Готови ли сте да подобрите настройките за плащанията си?

Разкажете ни за вашия бизнес. Ние ще ви свържем с правилните банки акцептанти и правилния маршрут, обикновено в рамките на една седмица.

Кандидатствай сега